MED letos vůbec nebyl

 

Ještě když jsme bydleli v Praze, žili městský život tak nám vždy přišly úsměvné zprávy zemědělců v médiích – moc velké sucho, dlouhá zima, moc deště, krátká zima, hodně sněhu, velký mráz, přebytky úrody, nedostatek úrody, všichni to asi znáte…

 

Po pár letech skromného farmaření nám už takové zprávy nepřipadají vůbec zábavné. Každý rok je tu opravdu úplně jiný.

 

Letos se to projevilo v naprostém nedostatku medu. Byť se nám ve srovnání s rokem předchozím na letošek podařilo zase počet včelstev navýšit. Včely přinesly trochu květového medu na začátku sezóny. V očekávání další snůšky jsme tento první med kompletně rozprodali natěšeným zákazníkům. Další snůška však vůbec nepřišla. Dopadli jsme dokonce tak, že med pro vlastní potřebu (a že není malá…) kupujeme od jiných včelařů.  V okolí u všech místních včelařů je situace velmi podobná, dokonce se jedná o jev témeř celorepublikový ba celoevropský. Dočetli jsme se v odborném časopise vysvětlení, že letos byly v létě chladné noci a květiny nevytvářely nektar a včely tak neměly co sbírat.

 

Včely jsme letos nakonec zazimovali opět v hojném počtu, neztrácíme naději a příští rok očekáváme mimořádné množství medu.