Odchlupení

 

Máme za sebou asi čtyři roky chovu ovcí. První rok jsme je nestříhali, druhý a třetí jsme na doporučení místních požádali o ostříhání místního pána z nedaleké vesnice. Ten zřejmě za život dělal ledacos a k tomu občas ostříhal nějakou ovci. Jednak jsme pro něj museli na několik pokusů dojet domů, na několik pokusů proto, že nemá mobilní telefon, pak ho přemluvit a přivézt si ho i s „nádobíčkem“ k nám na farmu. Do výběhu jsme museli dotáhnou těžkou lavici, na kterou jsme chycenou ovečku vyzvedli, on jí pevným provazem stáhnul nohy k sobě, vždy přední k zadní. Ovce se bránily, bečely a když vytáhl své ultra tupé nůžky, jen jsme se na sebe bezmocně podívali. Jedna ovce zabrala úsilí tří lidí tak na 40 minut, byli jsme zpocení, zmaštění lanolinem, který jim z ostříhaného rouna přímo čiší a samozřejmě jsme byli obalení v chlupech od hlavy k patě, nos a ústa nevyjímaje. Nebylo ovce, kterou by nestřihl, posledně dokonce jedné prostřihl vemeno a mléko teklo spolu s krví. Fuj – byly to krušné chvíle, chlap mlel jednu vesnicko-hospodskou historku za druhou, pil rum a sotva se držel na nohou.

 

 

Paradoxně kamarád z Prahy mi dal minulý rok kontakt na mladíka, který je prý rychlý a zručný. Řekli jsme si, že kdokoli bude lepší než ten „náš“.

 

Ten „nový“ má takové maličkosti jako:

1) mobilní telefon, který nosí při sobě

2) auto, kterým dojede až na smluvené místo

3) je střízlivý

4) má dokonalý strojek na stříhání ovcí, potřeboval od nás jen prodlužovačku

 

To ovšem není zdaleka vše. Pohledný mladík si ovečku sám bez problémů chytí, za jednu nohu odvede mimo výběh, jedním hmatem si ji posadí mezi nohy, zapne strojek a začne stříhat dlouhými čistými bezpečnými tahy. Kolem a přes ovečku udělá takový dokonale vypadající a funkční taneček, při kterém se mu nabídne každičké místečko na jejím těle a za pár minut – myšleno doslovně – dvě, tři maximálně čtyři minuty a dokonale holá ovečka poslušně odchází do stáda. Kdo neuvidí, neuvěří. Při první jeho návštěvě jsme málem omdleli úžasem…

 

 

A cena? U obou stejná! Stovka za ovečku.